Samstag, 20. Februar 2021

Aveti prošlosti rušenjem slave

 


Dok normalan svijet raspravlja i pokušava sa mostarskih ulica skloniti nazive koji su civilizacijska sramota za ovaj grad, dok je trajala trakavica oko izbora gradonačelnika, te sve to slavodobitno proslavljano vatrometom, u tišini policijskog sata, u mraku, kao i obično, sljedbenici najmračnije ideologije prošlosti nastavili su slavlje razbijanjem ploča sa imenima poginulih antifašista u Drugom svijetskom ratu, na Partizanskom spomen groblju, stoji u saopštenju UABNOR-a Mostara.

Ponovni atak na ovo remek djelo memorijalne arhitekture, na ovaj Nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine, je sramota i uvreda za sve građane, ne samo Mostara, nego i cijele države.

“Pitamo policiju, kako je moguće da nikada nikoga niste sankcionisali, a prilikom svakog posjeta neke grupe Partizanskom spomen groblju posjetioce štitite od gostiju jednog te istog kluba-kafića? I uvijek ti isti naprave problem. Insistiramo da se sa praksom nečinjenja konačno prestane i preduzmu energične mjere protiv počinioca. Cijeli grad, osim policije, zna ko to čini.

Istovremeno, od novoizabranog Gradskog vijeća i gradonačelnika tražimo da se ovim povodom oglase i u okviru svojih nadležnosti zaštite ovaj spomenik”, navodi s u saopštenju.

(NovaSloboda.ba)


Freitag, 19. Februar 2021

Na Partizanskom 18. februar 2021.

 







Sarajevo dominantno ne razumije Mostar i svojim pseudometropolskim kriterijima često dodatno pogoršava situaciju. Bogdan Bogdanović napravio je u Hercegovini rijetko arhitektonsko i spomeničko čudo, obilježje koje se desi jednom u 200 godina. Ali sve džaba. Evo vam današnjih snimaka koje mi je poslao drug Ale Behram. Ovo nije nikakav eksces, nego dobro organizirana akcija. Treba snage i teških alata, pa onda bruka prekovremenog rada da se ploče razbiju. Više ih je od 50 uništenih. I tako je godinama.

Od novog gradonačelnika, pošto ga svi moji hvale, očekujem da nadraste stranku iz koje dolazi i Partizanskom groblju i Bogdanu vrati ono što im dugujemo...

(fotografije Alija Behram)

(Ozren Kebo/facebook/20210218)

Grad mojih prijatelja

 











“Najveći kompliment koji sam dobio, ovdje u Beču - prišla mi je jedna mlada žena i počela se smijati: ‘Gospodine Bogdanoviću, ne znam kako da Vam kažem, ali moram Vam reći - Mene su moji majka i otac napravili na Partizanskom groblju u Mostaru!”

Bio sam veoma počastvovan time, jer je to bio jedan veoma arhaičan čin. Čak je i u antičkoj Grčkoj bilo djece čiji su životi počinjali u hramovima.’’ - Bogdan Bogdanović, Beč, 2010

(abrašmedia/facebook/20210216)

Sonntag, 14. Februar 2021

Obilježen 14. februar – Dan oslobođenja Mostara

                                    



























Otvaranjem izložbe i svečanim programom “San o slobodi”, u nedelju je u mostarskom Narodnom pozorištu obilježen Dan oslobođenja Mostara od fašizma u Drugom svjetskom ratu.

Na izložbi “Mostar u borbi za slobodu”, koju je pripremio Amer Zagorčić, prikazan je jedan kratak presjek događanja iz Mostara u NOB-, te osnovni podaci o 15 narodnih heroja Mostara, dok su u okviru svečanog programa dodijeljene tradicionalne “februarske nagrade i plakete”, a izveden je i jedan odlomak iz predstave Mostarskog teatra mladih “San o slobodi”, koja je nastala na bazi pisama antifašista iz logora smrti.

Nagrade su dobili Raif Dizdarević, Hilmija Šiširak (posthumno) i Denijal Behram, a plakete Omer Čusto, Enes Vukotić, Najda Kurtović, Dražen Ondelj, Milan Račić i Udruženje građana “Zajedno za naš grad” Mostar.

Predsjednik SABNOR-a BiH Sead Đulić kazao je tom prilikom kako je 14. februar jedan od najznačajnijih datuma u istoriji Mostara, istakavši kako su ljudi slobodnom voljom oslobodili ovaj grad te da su u tome su učestvovali Mostarci i Hercegovci, ali i brojni drugi.

“Četrnaestog februara 1945. godine došla je sloboda koju je sam narod izvojevao i to je ono što obilježavamo. Koristeći to njihovo iskustvo, nadahnjujući se njihovom voljom, snagom, entuzijazmom i idejom o slobodi, socijalnoj pravdi, o jednakosti i ravnopravnosti mi želimo da se nadahnemo i da kažemo šta je danas nama, možemo li mi to iskoristiti da bi danas učinili ovu zemlju i ovaj grad prosperitetnijim”, naglasio je Đulić.

Dodao je kako, zbog epidemiološke situacije, ovogodišnjoj manifestaciji ne prisustvuju veliki broj gostiju iz susjednih zemalja, te da je, osim članova antifašističkih udruženja iz BiH, uspjela doći i zajednička delegacija Saveza antifašista Srbije i Yu centra Tito iz Beograda.

Dvodnevna manifestacija “Dani antifašizma”, koja je organizovana u povodu 76. godišnjice oslobođenja Mostara od fašizma u Drugom svjetskom ratu, biće završena polaganjem cvijeća na Partizanskom spomen groblju.

(Fena)

(NovaSloboda)