Samstag, 23. November 2019

Partizansko spomen-groblje - Help to preserve - prilozi objavljeni na bloguherojisaneretve.blogger.ba u maju 2018.

10.05.2018.

Boje Evropske unije na Partizanskom, 9. maj 2018.


(shole)

(amer)

(klix)

(klix)

(kloix)

Dan Evrope i Dan pobjede nad fašizmom obilježeni su u Mostaru danas prigodnom manifestacijom na obnovljenom Partizanskom groblju, a isti je kompleks noćas osvjetljen bojama Evropske unije.
Simbolika je to koja govori o univerzalnim vrijednostima na kojima je satkana moderna Evropa, a ovaj vid obilježavanja organizovao je Centra za mir i multietničku saradnju iz Mostara i Odbor za pomoć obnovi kompleksa Partizanskog spomen groblja.

Proteklih mjeseci ovaj vrijedni kompleks doveden je u mnogo bolje stanje, sam spomenik je dobrim dijelom obnovljen, osvijetljen, a prvi put se cijeli taj lokalitet osigurava.

Partizansko groblje remek-djelo je Bogdana Bogdanovića i s pravom spada u navrednije spomenike tog vremena u cijeloj bivšoj državi. Otvorio ga je sam Josip Broz 25. septembra 1965. godine u povodu dvadesete godišnjice oslobođenja Mostara od fašizma i na dan formiranja Mostarskog bataljona.
(klix)
09.05.2018.

Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope na Partizanskom, 9. maj 2018.






















(fotografije: Nova sloboda i mostarski portali)

U Mostaru je danas, kada se obilježavaju Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope, svečano otvoreno obnovljeno Partizansko groblje.
Predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić rekao je na svečanosti da se istorija ponavlja ako se ne nauče lekcije i da fašizam ima hiljadu lica, ali i to da u BiH i dalje postoje fašističke ideologije.
Zvizdić je naglasio da imperativ djelovanja u BiH mora biti prihvatanje evropskih i civilizacijskih vrijednosti i jačanje ideje antifašizma.
“Događaji iz prošlosti, ali i svakodnevica potvrđuju da elementi diskriminacije još postoje u društvu BiH. Naša iskustva su teška i bolna, temeljimo ih na iskustvu iz neposredne prošlosti, jer smo mislili da su ideologije iz 1945. godine zauvijek slomljene, ali su devedesete godine ponovo oživjele, što je rezultiralo nekim od najvećih zločina u istoriji BiH i Evrope”, rekao je Zvizdić.
Premijer FBiH Fadil Novalić rekao je da je Mostar nekada bio simbol hrabre antifašističke borbe, a danas je postao simbol podjela.
Novalić je naglasio da je Partizansko spomen-groblje u Mostaru simbol antifašizma na ovim prostorima, ali i da se punih 20 godina čekalo na njegovu obnovu.
“Ovo je bio posljednji trenutak za spašavanje monumentalnog spomenika od urušavanja i nestajanja. Nemarom za groblje pokazivali smo i naš nemaran odnos prema antifašizmu. Tokom ovih 20 godina je bilo sve manje zajedničkih ciljeva, dok su u prvi plan izbijale podjele na svim mogućim osnovama”, rekao je Novalić.
Navodeći da je obnova partizanskog spomen-obilježja konačno završena, Novalić je izrazio nadu da će ovo groblje podsjetiti sve Mostarce na vremena jedinstva.
Šef Delegacije EU u BiH Lars-Gunar Wigemark rekao je da želi da BiH postane dio EU.
“Kada vidim ovaj spomenik ne mogu, a da ne budem impresioniran simbolikom zajedničke vrijednosti za Mostar, BiH i cijelu Evropu. Nadam se da ću imati priliku vidjeti ga u njegovom punom sjaju”, naglasio je Wigemark.
Svečanosti su prisustvovali brojni zvaničnici svih nivoa vlasti, kao i predstavnici diplomatskog kora, među kojima i konzul Srbije u Mostaru Marija Bakoč, koja je položila vijenac na spomenik.
Svečanosti nije prisustvovao niko od hrvatskih zvaničnika.
Partizansko spomen-groblje je proglašeno nacionalnim spomenikom BiH 2006. godine, a njegova rekonstrukcija počela je 2017. godine.
Partizansko spomen-groblje podignuto je kao znak sjećanja na poginule borce antifašističkog rata na osnovu projekta koji je 1959. godine uradio arhitekta Bogdan Bogdanović.
(NovaSloboda.ba)
08.05.2018.

Obnovljeno Partizansko spomen groblje – Mjesto obilježavanja Dana Evrope



Posljednjih se dana intenzivno radilo na obnovi, kako ga mnogi nazivaju, arhitektonskoga čuda Bogdana Bogdanovića - Partizanskoga spomen obilježja u Mostaru.
On je dobrim dijelom vratio stari sjaj te će sutra biti mjesto obilježavanja Dana Europe i Dana pobjede nad fašizmom.
Sutrašnjoj svečanosti nazočit će brojna izaslanstva i predstavnici svih razina vlasti.
Taj nacionalni spomenik dugo je godina bio zapušten i metom vandala. Odbor za obnovu Partizanskoga spomenika prihvatio se posla i uz pomoć institucija i prijatelja tom spomeniku jednoga vremena vraća stari sjaj. Revitalizirana je cjelokupna kaldrma, izbrisani grafiti i uvredljive poruke, postavljen video nadzor, te obnovljeno 150 od 350 uništenih ploča s imenima stradalih.
Iz Odbora ističu kako Partizansko spomen groblje treba lišiti političkih konotacija kako bi ono ponovno postalo mjesto kako ga je i zamislio veliki Bogdan Bogdanović - na ponos svima.
(federalna.ba)
06.05.2018.

Pozivnica na Partizansko 9. maja 2018.


Zvanična pozivnica premijera FBiH, koji se (i pored mnogobrojnih obaveza toga dana u Sarajevu) rado odazvao pozivu "Odbora za podrsku obnovi kompleksa Partizanskog spomen groblja u Mostaru" - nacionalnog spomenika drzave BiH - da preuzme obiljezavanje DANA EVROPE I DANA POBJEDE NAD FASIZMOM, u ime FBiH, koje ce se odrzati na Partizanskom spomen groblju (koje se obnavlja nakon desetljeca unistavanja, vandalizma i nebrige) 09.05. sa pocetkom u 13:00 sati.



Tekst pozivnice premijera FBiH

Poštovani / poštovana
čast mi je pozvati Vas na obilježavanje
DANA EVROPE I DANA POBJEDE NAD FAŠIZMOM
koje će se održati na Partizanskom spomen groblju u Mostaru - nacionalnom spomeniku države Bosne i Hercegovine - 9. maja / svibnja 2018. godine s početkom u 13.00 sati.
Premijer Federacije BiH
Fadil Novalic

Pripreme za ovaj Dan su u punom jeku. Pored radova na oštećenim dijelovima spomenika radi se i na uređenju okoline. Istovremeno se izrađuju novi spomen natpisi sa grobnih mjesta koji su u prethodnom periodu uništavani na vandalski način. Fotografije u prilogu Sergio Šotrić. Zahvaljujemo.



















(spagos)
05.05.2018.

Obilježavanje 75. godišnjice bitke za ranjenike na Neretvi



Udruženje antifašista i boraca NOR-a Jablanica obaviještava građane BiH kao i sa prostora bivše Jugoslavije da će se 5.5.2018.godine obilježiti 75.godišnjica Bitke za ranjenike na Neretvi. Ovo je prilika da se prisjetimo tih historijskih trenutaka i da odamo počast onima koji za slobodu dadoše svoje živote u najhumanijoj bitci, Bitci za ranjenike na Neretvi.

Ovom prilikom pozivamo sve zainteresovane da dođu u Jablanicu i da se zajedno prisjetimo na herojske podvige partizanskih jedinica u 4. Neprijateljskoj ofanzivi.
Ocekujemo velki broj delegacija sa prostora BiH i sa prostora bivše Jugoslavije. Za ovu priliku organizatori su pripremili bogat kulturno-zabavni program.
Obilježavanje tradicionalno poćinje spuštanjem 75 karamfila u Neretvu, zatim u 12:00 sati polaganje cvijeća i odavanje počasti svima koji dadoše živote u 4.neprijateljskoj ofanzivi. Poslije polaganja cvijeća slijedi Svećana akademija u povodu jubileja 75.godišnjice i obračanje zvaničnika uz bogat kulturno-zabavni program.
Prema protokolu manifestacije skupu će se obratiti pored domaćina, predstavnici antifašisti iz BiH i susjednih republika bivše Jugoslavije. Ove godine očekujemo više hiljada posjelilaca koji će prisustvovati obilježavanju 75.jubileja.
Kao i prethodnih godina organizator Obilježavanja godišnjice Bitke na Neretvi su:
-Sabnor BiH
-Udruženje antifašista i boraca NOR-a Jablanica
-Društvo „Josip Broz Tito“ Jablanica
-Muzej „Bitka za ranjenike na Neretvi“ Jablanica,
a uz pokroviteljstvo Općine Jablanica i Federalnog ministarstva za pitanje boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata.


Ovom prilikom prisjetimo se citata iz govora Josipa Broza Tita.
„Iako su prošle decenije od najhumanije bitke na svijetu veličinu drame i značaj bitke na ovom području vrijeme nije nimalo umanjilo. U to vrijeme partizani su na ovim prostorima imali pet divizija i sa sobom četri hiljade ranjenika. Rijetka je vojska na svijetu koja je sebi stavila zadatak da vodi borbu za ranjenike na život i smrt.
Rušenje svih mostova u dolini Neretve i zadnji u Jablanici bilo je ratno lukavstvo. Protivudarom partizanskih snaga i zauzimanjem Gornjeg Vakufa i Bugojna uvjerili smo Njemce da se želimo probijati prema srednjoj bosni, a podizanjem improvizovanog mosta u Jablanici i prelaskom partizanskih snaga i ranjenika izvojevana je još jedna pobjeda.
Nemojmo, drugarice i drugovi, nikada zaboraviti da je tu, u hladnim vodama Neretve, tekla krv sinova i kćeri svih naših naroda i narodnosti. U vatri danonoćnih borbi kovalo se brastvo i jedinstvo, velika tekovina naše oružane borbe i revolucije. Čuvajmo to bratstvo i jedinstv“.
Tekst iz govora Josipa Broza Tito, Jablanica 12 Novembar 1978.g
Do susreta u Jablanici,
Smrt fašizmu-Sloboda narodu!
04.05.2018.

Godišnjica


7. maj 1892 - 4. maj 1980.

4.maj 1980 - 4. maj 2018.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen